Proszę do nas zadzwonić +48732106968

+48732106968

Poniedziałek — piątek: 09:00-17:00

New:

Odkryj badania nad wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego

Ilustracja osoby, pacjenta, poszukującego badań klinicznych nad nowymi metodami leczenia i lekami na wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Odtwórz film, aby dowiedzieć się więcej:

Zdiagnozowano u Ciebie wrzodziejące zapalenie jelita grubego i szukasz nowych terapii? Wesprzyj badania nad wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i skorzystaj z najnowszych metod leczenia w ramach badania klinicznego.

Spis treści:

  1. Co to jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
  2. Jakie są typowe objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?
  3. Jakie są rodzaje wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?
  4. Jakie są możliwe przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?
  5. Aktualne możliwości leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego
  6. Aktualne badania nad wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego
  7. Badania kliniczne dotyczące wrzodziejącego zapalenia jelita grubego - najczęściej zadawane pytania

1. Co to jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest przewlekłą chorobą zapalną jelit. Prowadzi do zapalenia błony śluzowej jelita grubego i często postępuje w epizodach.

Przebieg choroby

Lekarze diagnozują wrzodziejące zapalenie jelita grubego za pomocą kolonoskopii i badań krwi. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego zwykle zaczyna się w odbytnicy i rozprzestrzenia się na okrężnicę. Zapalenie dotyka błony śluzowej jelita, górnej warstwy ściany jelita. Na błonie śluzowej jelita mogą tworzyć się wrzody.

Choroba zwykle postępuje w fazach. Oznacza to, że istnieją fazy z ciężkim zapaleniem jelita (z bólem i częstą biegunką) oraz fazy, w których nie występują objawy lub występują bardzo łagodne objawy.

Powikłania

W ciężkich przypadkach może dojść do niebezpiecznych powikłań. Jeśli stanem zapalnym objęta jest cała okrężnica, stolec nie może być dalej transportowany (nazywane jest to również megakolonią toksyczną). Istnieje wtedy ryzyko, że jelito pęknie. Pęknięcie jelita może prowadzić do zapalenia otrzewnej, które zagraża życiu.

W dłuższej perspektywie zwiększa się również ryzyko rozwoju raka jelita. Z tego powodu pacjenci z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego są regularnie badani.

Kto choruje na wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

W zasadzie każdy może zachorować na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ludzie w wieku od 16 do 35 lat są najczęściej dotknięte. Ale młodsze i starsze osoby mogą również uzyskać chorobę.

Oczekiwana długość życia pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego

Oczekiwana długość życia osób, które mają wrzodziejące zapalenie jelita grubego i są w trakcie leczenia, nie jest skrócona. W rzeczywistości, osoby z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego mogą żyć dłużej niż przeciętnie, pod warunkiem, że są dobrze zarządzane za pomocą leków.

Skąd pochodzi termin wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Termin colitis składa się z greckiego słowa colon oznaczającego jelito grube i końcówki -itis oznaczającej zapalenie. Łaciński termin ulcus oznacza wrzód.

2. Jakie są typowe objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?

W zależności od tego, jak rozległe jest zapalenie, pacjenci mają różne objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Obejmują one:

  • biegunka (często krwawa i śluzowa)
  • ból i skurcze w (lewym) podbrzuszu
  • częste wypróżnienia
  • uczucie pełności

W rezultacie osoby cierpiące czują się wyczerpane, mają mały apetyt i tracą na wadze. Wydajność jest zmniejszona. Ponadto może wystąpić gorączka i objawy niedoboru.

Ponadto, wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego mogą towarzyszyć objawy, które nie są związane z jelitami:

  • zapalenie stawów
  • zapalenie oczu
  • reakcje skórne
  • zmiany w wątrobie

3. Jakie są różne rodzaje wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?

Rodzaje wrzodziejącego zapalenia jelita grubego są zróżnicowane w zależności od tego, jak daleko choroba posunęła się w jelicie:

  1. Proctitis: ograniczone do odbytnicy.
  2. Proctosigmoiditis: w odbytnicy i ostatniej części okrężnicy
  3. Lewostronne zapalenie jelita grubego: rozprzestrzeniające się na lewe zgięcie (zakręt okrężnicy)
  4. Zapalenie trzustki: dotyczy całej okrężnicy

Odróżnienie od choroby Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą chorobą zapalną jelit, która może powodować podobne objawy do wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Podczas gdy zapalenie we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego pozostaje ograniczone do jelita i rozprzestrzenia się w sposób ciągły, w chorobie Leśniowskiego-Crohna ogniska zapalne mogą tworzyć się w całym przewodzie pokarmowym (od ust do odbytu). We wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego zajęta jest tylko błona śluzowa, natomiast w chorobie Crohna zapalenie przenika przez wszystkie warstwy ściany jelita.

4. Jakie są możliwe przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?

Dokładna przyczyna wrzodziejącego zapalenia jelita grubego nie jest obecnie znana. Jednak naukowcom udało się zidentyfikować różne czynniki, które są związane z rozwojem choroby.

5. Aktualne możliwości leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Zgodnie z obecnym stanem badań, wyleczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego nie jest możliwe. Ponadto nie istnieje obecnie terapia, która działa równie dobrze u wszystkich pacjentów lub którą wszyscy pacjenci dobrze tolerują. Dlatego też leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest indywidualnie dopasowane. Opiera się ono na aktualnych objawach i życzeniach pacjenta.

Terapia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego koncentruje się na różnych aspektach. Celem jest poprawa stanu odżywienia i stanu ogólnego, wpływ na objawy i przebieg choroby, osiągnięcie możliwie najdłuższych okresów bezobjawowych (fazy remisji) i niskiego wskaźnika nawrotów.

6. Aktualny stan badań nad wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego

Opcje leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego zmieniły się znacząco w ostatnich latach w wyniku badań klinicznych.

Na przykład badacze opracowali nowatorską metodę leczenia, która wykorzystuje tzw. komórki T regulatorowe do zmniejszenia stanu zapalnego błony śluzowej jelita. Podczas gdy zdrowi ludzie mają równowagę między prozapalnymi efektorowymi komórkami T i przeciwzapalnymi regulatorowymi komórkami T, efektorowe komórki T przeważają nad regulatorowymi komórkami T u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Własne regulatorowe limfocyty T pacjenta są pobierane z jego krwi, namnażane w laboratorium, a następnie ponownie wprowadzane poprzez infuzję. Terapia ta została zastosowana po raz pierwszy na świecie w Niemieckim Centrum Immunoterapii w Erlangen i jest dalej badana w badaniach klinicznych.

Przyczyny rozwoju wrzodziejącego zapalenia jelita grubego są również przedmiotem badań. Na przykład w badaniu przeprowadzonym w Azji stwierdzono, że mieszkańcy miast o szczególnie dużej gęstości zaludnienia mają większe ryzyko wystąpienia przewlekłej choroby zapalnej jelit. Podczas gdy na całym świecie średnio 1,5 na 100 000 osób chorowało rocznie, w Indiach i Chinach było to odpowiednio 9,3 i 3,6 na 100 000 osób. Wyniki dostarczają ważnych wskazówek, jak można zapobiegać chorobom takim jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Crohna.

7. Badania kliniczne dotyczące wrzodziejącego zapalenia jelita grubego - często zadawane pytania

Grafika przedstawiająca dwie osoby komunikujące się z placówką służby zdrowia.

O ClinLife

Grafika przedstawiająca dwie osoby komunikujące się z placówką służby zdrowia.

ClinLife to darmowa platforma dla pacjentów, która pozwala im bezpiecznie znaleźć i zgłosić się do odpowiednich badań klinicznych. Bezpieczeństwo i prywatność danych są dla nas najwyższym priorytetem.

Czytaj dalej

Nasza obietnica ochrony danych

Więcej informacji